YİVSİZ AVTÜFEKLERİNDE BALİSTİK
     
ANASAYFA

FERMA

APORT

KOPEKLERIMIZ

AVTUFEKLERI

HEDEFI ISKALAMAK

TUFEK GRAVURLERI

AV TABLOLARI

BILDIRCIN

KEKLIK

CULLUK

ORDEK

AV ETLERI

AV RESIMLERI

TABANCA

TABANCA MERMILERI

LINKLER

 


Yivsiz av tüfeği mucidi İngilizler, bu tüfekleri yivli tüfeklerden ayırabilmek amacıyla,ağırlık birimleri olan Libre’ yi kurşuna göre ayarlayıp,12, 16 ve 20 gibi rakamlardan oluşan bir numara sistemi oluşturmuş. Bu sisteme onlar Gauge, biz de Numara diyoruz.
Numara sistemi şöyle açıklanabilir: 1 Libre, bizim ölçülerimizle 454 gram çeker.Eğer 1 Libre veya 454 gr. ağırlığındaki saf kurşun kütle, örneğin 12 eşit parçaya bölünür ve bu bilyelerden herhangi bir tanesinin çapına uygun bir namlu yapılırsa, işte bu namlu,artık 12 Numara bir namlu olmuştur.


Günümüzün en popüler Numaraları 12 ve 20 dir.12 Numara tüfekler,her ne kadar büyük avlar için geçerliyse de, ülkemizde çok rağbet gördüğü için, avcılarımız tarafından hemen her türlü avda kullanılır.

20 Numara yivsiz av tüfekleri ise, daha az tepmesi, daha hafif olması ve en önemlisi daha süratli omuzlanması ile ayrı bir yere sahiptir. Bıldırcın, Çulluk ve Çil gibi seri kuşların avı için ideal olan bu tüfeklerle , Tavşan ve Sülün avlarında da isabetli sonuçlar alınabilmektedir.

16 Numara Çifteler,özellikle uçar avlarında yerlerini, 20 Numara Süperpoze lere terketmeye başlamış durumda. 16 Numara namlular,günümüzde daha çok Drilling tip kombine av tüfeklerinde kullanılır hale gelmiştir.


Ülkemizdeki yayınların azlığı ve genel anlamdaki balistik bilgisizliği nedeniyle,halen büyük bir tehlikenin farkında olmadan atış yapan o kadar çok deneyimli ve deneyimsiz avcı var ki...
Öncelikle, her yivsiz av tüfeği sahibi,tüfeğinin namlusunda kanunen yazılması mecbur tutulan Namlu Fişek Yatağı uzunluğunu bilmesi ve ona göre fişek kullanması gerekir. Namlu fişek yatağı, av fişeğinin atış yapılmak üzere girdiği, namlunun en sağlam ve geniş kısmıdır.
Kural olarak,atış yapılacak dolu fişeğin değil, fakat boş kovanın uzunluğu olarak fişek yatağına uygun olması gerekir. Çünkü 65 mm , 70 mm,76 mm ve 89 mm’ lik fişek uzunlukları,bu fişeklerin boş ve açık konumları için ifade edilmektedir.
Örneğin,70 mm’lik fişek yatağına girmeyen 76 mm’lik boş kovan ,doldurulup ağzı da kıvrıldığında,aynı fişek yatağına rahatlıkla girecektir.Böyle bir durumda tetik çekildiğinde en iyi ihtimalle bir namlu yarılması ortaya çıkacaktır.