ÇULLUK
     
ANASAYFA

FERMA

APORT

KOPEKLERIMIZ

AVTUFEKLERI

HEDEFI ISKALAMAK

TUFEK GRAVURLERI

AV TABLOLARI

BILDIRCIN

KEKLIK

CULLUK

ORDEK

AV ETLERI

AV RESIMLERI

TABANCA

TABANCA MERMILERI

LINKLER

 


Çulluğa çeşitli yörelerde çeşitli isimler verilmektedir: Yelve , hoca ali ,kazıklı ,meşe tavuğu ,lökeşe gibi.Çulluğun ortalama boyu 35-38 cm. ve ortalama ağırlığı 320 gramdır.Genel görünüşü kestane rengidir.Üzerinde pas rengi ve sarımtırak lekeler vardır.Uzun bir gagası ve büyük siyah gözleri vardır.Çulluğun erkeğini dişisinden ayıran belirgin bir görünüşü yoktur.

  Çulluklar ülkemizde Ekim ayı başlarından Mart ayı sonlarına kadar görülür.Havalar soğumaya,yüksek kesimlere kar yağmaya başladığı zaman,çulluklar yüksek kesimlerden alçaklara inerler,işte bu zamanlarda curnatanın yaşandığı anlardır.

  Çulluklar, yaşamlarını toprak altında yaşayan böcek,kurt,solucanları yiyerek sürdürürler.Bu yüzden çulluklar ılıman ve nemli iklimlerde yaşamak zorundadırlar.Akşamın alaca karanlığı bastığında çulluklar ormandan çıkarak az ağaçlı dere kenarı otlaklara ,çayırlara ve su birikintilerinin olduğu çalılara gelerek yemlenirler.

  Çulluklar yuvalarını ormanların kuytu yerlerine yaparlar. Çulluk kuluçkaya yatmadan önce 4 yumurta yapar.Kuluçka süresi 22 gündür.Yumurtalar oldukça yuvarlak ,mat ve pas rengi üzerine kahverengidir.Çulluk senede sadece 1 kez kuluçkaya yatar.Bunun sebebi ise ikinci batımda çıkacak olan yavruların göçlere hazır hale gelememesidir.